ТОП новини

Керуючий Карпатською єпархією УАПЦ єпископ Віктор відслужив молебень за утвердження Автокефалії Української Церкви до 29-річчя початку ІІІ-го етапу відновлення діяльності УАПЦ в Україні

7578678919 серпня 2018 року, у дванадесяте свято Преображення Господнього, Преосвященнійший Віктор (Бедь), єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Карпатською єпархією Української Автокефальної Православної Церкви, перебуваючи на лікуванні за кордоном, келійно відслужив молебень за мир і благополуччя в Україні, національну і духовну єдність української нації,  подолання розділення серед українських християн та визнання і утвердження єдиної Помісної Української Автокефальної Православної Церкви до 29-річчя початку ІІІ-го етапу відновлення діяльності Української Автокефальної Православної Церкви України – вихід 19 серпня 1989 року православної парафії Петро-Павлівського храму м. Львова, на чолі із протоієреєм Володимиром Яремою (майбутнім Патріархом УАПЦ), із юрисдикції Російської Православної Церкви (Московського патріархату) і створення регіонального комітету по відновленню діяльності відродженої УАПЦ.

Під час молитви владика Віктор просив у Отця нашого Небесного за мир і благополуччя в Україні, за перемогу Українського війська над підступними московсько-путінськими окупантами і терористами, за збереження життя і благополучне повернення додому всіх українських воїнів, добровольців, волонтерів, полонених та мирних співвітчизників, які у наші дні ціною власного життя боронять свої сім’ї, родини, увесь український народ, Державу Україну та Українську Церкву від новітнього московського ординця. Також владика Віктор молився за національну і духовну єдність української нації,  за подолання розділення серед українських християн та утвердження Помісної Української Автокефальної Православної Церкви.

Історична довідка:

Проголошення ІІІ-го етапу відновлення діяльності  УАПЦ в Україні в ХХ ст. - 19 серпня 1989 року.

На початку 1989 року в Києві було створено Ініціативний комітет по створенню УАПЦ. І вже 19 серпня 1989 року на св’ято Преображення Господньго протоієрей Володимир Ярема настоятель Петро-Павлівського храму у м. Львові офіційно проголосив про вихід із юрисдикції Російської Православної Церкви (Московського патріархату) та перехід під омофор митрополита Мстислава, Первоієрарха УАПЦ в США і  Діаспорі. Це була перша парафія яка в 1989 році проголосила про відновлення діяльності УАПЦ в Україні.

19 серпня 1989 р. на Святій Літургії в Петропавлів-ському храмі м. Львова, вперше відправленій українською мовою, протоієрей Володимир Ярема зачитав звернення Комітету з відродження УАПЦ, де пропонувалося:

   "1. Створити реґіональні комітети по відродженню УАПЦ для подальшого злиття їх у Всеукраїнську Православну Раду.

   2. У своїх парафіях зібрати парафіяльні збори, рішенням яких заявити свою відмову від послуху Московській Православній Церкві.

   3. Про свою непохитну вірність своїй рідній УАПЦ повідомити в реґіональні комітети.

   4. На всіх богослужіннях поминати Святішого Вселенського Патріярха Димитрія І".

Священик Богдан Михайлечко, голова ініціативного комітету, брав участь у відправі й звернувся до вірних із заявою про підтримку ініціативи церкви свв. апостолів Петра і Павла м. Львова. Він наголосив: "Москва не мала і не може мати жодної юрисдикції над нашою Церквою".

о. Володимир Ярема (1915-2000) походив із Надсяння. Він славився серед львівського кліру своєю унікальною ерудицією, талантом художника й композитора. Під час Другої світової війни він опинився у Львові, де навчався малярства у визначного художника Михайла Осінчука. З благословення митрополита Андрія Шептицького вступає до Львівської богословської академії, разом із якою переживає драму насильницької ліквідації УГКЦ. Священичий сан о. Володимир Ярема прийняв уже в Православній Церкві 1947 р. Спершу він служив на сільських парафіях, а 1958 р. був переведений до Львова і з 1969 р. став настоятелем Петропавлівської церкви неподалік від Личаківського цвинтаря. о. Володимир Ярема вважався одним із найавторитетніших знавців історії українського іконопису, церковного співу, сакральної архітектури. Він залучався до видання "Православного вісника" - єдиного журналу Київського екзархату РПЦ. Для значної частини галицької патріотичної інтеліґенції перехід о. Володимира Яреми до УАПЦ був несподіванкою, бо від нього очікували приєднання до відроджуваної УГКЦ.

Разом з о. Володимиром Яремою перехід до УАПЦ організував другий священик Петропавлівської парафії о. Іван Пашуля, котрий надалі стане кліриком Австралійсько-Новозеландської єпархії УАПЦ.

На адресу Вселенського Патріарха Димитрія І, митрополита УАПЦ у США та Діаспорі Мстислава (Скрипника), митрополита УГПЦ в Канаді Василія (Федака) було направлено телеграми з повідомленням про зміну юрисдикції.

Пройшов збір підписів під заявою на ім'я уповноваженого в справах релігійних сповідань при Львівському облвиконкомі Юліяна Решетила:

"Цим письмом заявляємо, що наша церковна громада відмовляється від підлеглости Руській Православній Церкві і приєднується до ініціятивного комітету відродження Української Автокефальної Церкви, який існує в Києві. Надії на екзарха України завели нас. Тому мусимо самі шукати до їх визволення. Далі годі терпіти таке зневажливе ставлення до 50-мільйонного народу з сторони тих, хто повинен би бути духовним провідником народу, а по суті тільки стягає кошти на оновлення своїх закладів, ремонт своїх монастирів, не цікавлячися зовсім тим, що наші монастирі тут стоять зовсім пустками і досі немає духовної українськомовної семінарії. Ієрархія Руської, точніше Російської Церкви на Україні є нічим іншим, як органом духовного поневолення віруючого українського народу. Від таких вовків, а не пастирів, нам треба рішуче відмежовуватися. Тому, не ждучи на ніяку ласку, приєднуємося до київського ініціятивного комітету і разом з ним шукатимемо собі правдивих духовних провідників. Тимчасово поминатимемо Святішого Вселенського Патріярха Димитрія І, доки знайдуться владики-патріоти, які не лякатимуться засудження із сторони московської ієрархії, що давно втратила християнську совість і підчинила себе цілковито атеїстичним органам".

Кілька днів миряни здійснювали охорону Петропавлівського храму від спроб захоплення міліцією для передачі РПЦ.

Перехід Петропавлівської парафії до УАПЦ викликав неґативну реакцію серед галицьких політиків, зорієнтованих на підтримку УГКЦ. У той же час, спочатку у Львові, потім у передмісті та Львівській области починається рух за перехід до УАПЦ. Центром руху стала Петропавлівська церква і придбаний для церкви будинок на вул. Личаківській, 91. Серед перших священиків, що перейшли до УАПЦ, були оо. Мирослав Євген Максимович, Степан Жигало, Мар'ян Балаш, Микола Малетич, Микола Кавчак, Євген Василенко.

На теренах Західної України відбулися собори духовенства, на яких було проголошено про створення єпархій УАПЦ в Україні. В жовтні до УАПЦ приєдналася львівська Свято – Успенська парафія, церква древньoго ставропігійного братства, на чолі з протоієреєм Віталієм Політилом.

16 жовтня 1989 року до священиків УАПЦ вирішив приєднатися єпископ Іоан Боднарчук, колишній правлячий архиєрей Житомирської єпархії РПЦ, який на той час знаходився на спочинку за станом здоров’я.

30 жовтня 1989 року — це історична подія в історії УАПЦ, яка отримує першого архієрея Іоана (Боднарчука), з титулом Архиєпископ Львівський і Галицький. На кінець 1989 року в Галичині вже було понад 200 автокефальних парафій. Збільшення кількості парафій потребувало і збільшення чисельності єпископів.

31 березня 1990 року був висвяченний перший єпископ УАПЦ Василій Боднарчук з титулом Тернопільський і Бучачький, a далі було рукоположено ще п’ять єпископів:

7 квітня Андрій Абрамчук Івано-Франківський,

28 квітня Даниїл Ковальчук Чернівецький,

5 травня Миколай Грох Рівненський,

22 травня Роман Балащук Чернігівський і

29 травня Володимир Романюк Ужгородський.

Прес-служба Карпатської єпархії УАПЦ

hhgКаУ реклама 16

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Як правильно звільнитися і отримувати зарплату ще 9 місяців: секрети закону

Як правильно звільнитися і отримувати зарплату ще 9 місяців: секрети закону

11 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:24

Як правильно звільнитися Перший і найважливіший пункт – причина звільнення. Якщо ви самі вирішили п...

Автономія вишів у контексті законодавства і практики

Автономія вишів у контексті законодавства і практики

11 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:20

Університетська автономія може розглядатися як саморегульоване і авторитетне академічне середовище, яке створю...

Педрада школи визнаватиме освітні програми для вчителів

Педрада школи визнаватиме освітні програми для вчителів

11 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:22

З 2020 року неурядові організації матимуть можливість надавати освітні послуги з підвищення кваліфікації вчите...

Наука. Всесвіт міг існувати до Великого вибуху - вчені

Наука. Всесвіт міг існувати до Великого вибуху - вчені

9 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:27

Темна матерія могла існувати у вигляді невідомих часток за частки секунди до Великого вибуху.

Президент затвердив склад Комісії з питань правової реформи

Президент затвердив склад Комісії з питань правової реформи

9 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:24

До складу Комісії з питань правової реформи при Зеленському увійшли голови касаційних судів, члени ВРП та відо...

Вчені вперше виростили ГМО-печінку людини

Вчені вперше виростили ГМО-печінку людини

9 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:22

КИЇВ. 8 серпня. УНН. Дослідники з Піттсбурзького університету вперше виростили мініатюрну печін...

Найкрасивіша нація у світі: Як виглядали українки 100 років тому (фото)

Найкрасивіша нація у світі: Як виглядали українки 100 років тому (фото)

9 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:23

“Село, як писанка”, – писав Кобзар. А основною прикрасою українського села були його жительки.

Єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор відслужив заупокійну молитву за українськими жертвами до 82-х роковин початку масового терору в Московському комуністично-радянському Союзі РСР

Єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор відслужив заупокійну молитву за українськими жертвами до 82-х роковин початку масового терору в Московському комуністично-радянському Союзі РСР

6 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:17

5 серпня 2019 року, Преосвященніший Віктор (Бедь), єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Ка...

Ліквідація Запорозької січі

Ліквідація Запорозької січі

4 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:23

3 серпня 1775 року російська імператриця Катерина II видала маніфест, яким оголосила про ліквідацію Підпі...

Єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор відслужив заупокійну молитву за українським патріотом Сергієм Нігояном до 26-річчя від дня його народження

Єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор відслужив заупокійну молитву за українським патріотом Сергієм Нігояном до 26-річчя від дня його народження

2 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:25

2 серпня 2019 року, Преосвященніший Віктор (Бедь), єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Ка...

В Мукачівсько-Карпатській єпархії відслужили літію за полеглими українськими героями-десантниками, у День ушанування їх світлої пам’яті

В Мукачівсько-Карпатській єпархії відслужили літію за полеглими українськими героями-десантниками, у День ушанування їх світлої пам’яті

2 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:22

2 серпня 2019 року, у День ушанування полеглих українських воїнів-десантників, в кафедральному храмі апостола ...