ТОП новини

Закарпаття: божевільна маленька держава, яка випередила історію і кинула виклик нацистам в Європі

 1-79

Закарпаття: божевільна маленька держава, яка випередила історію і кинула виклик нацистам в Європі 

 

Навчання новобранців Карпатської Січі

Фото: Архів ЦДВР

 

Українська Карпатська Січ стала першою силою, що наважилася дати відсіч наступу нацистів на Європу

У березні 1939 року Чехословаччина ледве дихала. За результатами Віденського арбітражу північно-західна частина Чехії – Судетська область відійшла до Німеччини. Словаччина і українське Закарпаття отримали автономію, хоч і не без конфліктів між місцевими політичними елітами і празькою владою. Угорщина і Польща не приховували своїх апетитів, претендуючи, відповідно, на Закарпатті та Чеський Тєшин.

Уряд в Празі не бажав віддавати всі важелі управління і стежив, щоб до влади в Ужгороді не прийшли занадто самостійні діячі. Хоча в підсумку виявилося, що Андрій Бродій, перший керівник Закарпатської автономії, призначений за сприянням Праги, незважаючи на деклароване москвофільство, працював на угорську розвідку. Однак і воювати за Закарпаття Чехія не хотіла, хоча її армія з озброєнням і рівнем тактичної підготовки була однією з кращих в Європі. Вісім років потому генерал військ СС Юрген Штрооп зізнався співкамернику, бійцю Армії Крайової Казимиру Мочарському, що генералітет Третього Рейху всерйоз побоювався опору чехів – мовляв, «вони нас розвалили».

Хотіли чехи воювати чи ні, але ставало ясно, що без зброї не обійтися. А в українців і зброї, і можливостей її дістати було замало. У листопаді 1938 року за створення майбутніх українських збройних сил на Закарпатті взялася Організація Українських Націоналістів. З її точки зору Закарпаття було тим шансом, який українство чекало з початку 1920-х: скориставшись критичним послабленням одної з держав, що контролювала населені українцями території, методом факту створити осередок української державності.

Проголошення незалежності Карпатської України Фото: Архів ЦДВРПроголошення незалежності Карпатської України Фото: Архів ЦДВР

ОУН почала формувати на Закарпатті власні бойові загони та штаб майбутньої армії під назвою Карпатська Січ. Керівництво штабом взяв на себе Михайло Колодзінський, за постачання зброї відповідав Роман Шухевич.

До березня 1939 року Закарпаття інтенсивно формувало власні управлінські та військові структури. 15 березня, як тільки нацистські війська вступили на територію Чехословаччини Закарпатська Україна проголосила незалежність.

На неї відразу напала Угорщина.

Кілька днів Карпатська Січ тримала оборону і вела виснажливі бої на Красному Полі, поки не була розгромлена. Незабаром вся територія Закарпаття була окупована Угорщиною.

Про те, що Угорщина нападе, українці знали. До березня 1939 року посол Німеччини в Празі кілька разів «рекомендував» закарпатцям здатися і не натикатися на війну з союзником Третього Рейху. Проте командир штабу Карпатської Січі Михайло Колодзінський відповів на ці погрози: "У словнику українського націоналіста немає слова "капітуляція"".

Тіла розстріляних січовиків Фото: Архів ЦДВРТіла розстріляних січовиків Фото: Архів ЦДВР

Божевілля? Незважаючи на співвідношення сил, так. На тлі «раціональної» поведінки лідерів Великобританії та Франції у Відні восени 1938 року – безумство в квадраті. Протистояти одній з найсильніших держав континенту українці не могли.

Та й Гітлер на той момент виглядав цілком респектабельно. Голокост і газові камери були попереду, поки євреїв «всього лише» обмежували в правах і всіляко вичавлювали з Німеччини. Концентраційні табори були тільки на території Німеччини, та сиділо там порівняно небагато людей. А про систематичне вбивство душевнохворих і невиліковних пацієнтів нацистська пропаганда воліла мовчати. Тому для зовнішнього світу Третій Райх був процвітаючою державою єдиного народу з сильною економікою, а з його лідером спілкувалися керівники європейських держав.

Зброю роздобували всіма способами. На фото - роззброєння відділу чехословацької армії Фото: Архів ЦДВР.Зброю роздобували всіма способами. На фото - роззброєння відділу чехословацької армії Фото: Архів ЦДВР.

Однак Закарпатська Україна повстала не тільки проти нацизму, а проти комунізму. Не тільки тому, що Радянський Союз був для ОУН ворогом номер один. Метою самого СРСР було розширитися мінімум до Атлантики, а в ідеалі – на весь світ. Агентами, які допомагали радянській державі в цій справі, стали держави, пригноблені і скривджені поразкою в Першій світовій війні.

Передусім це була Німеччина. Згадаймо, що до виборів, які привели до влади нацистів, співвідношення сил в рейхстазі було таким: Націонал-соціалістична німецька робітнича партія, очолювана Гітлером, мала 42,6% голосів, соціалістична партія – 37%, комуністи – 18%. Однак напередодні виборів нацисти утворили блок з Комуністичною партією Німеччини, яка була одним з головних членів Комінтерну і приймала рішення тільки за згодою Кремля. Прийшовши до влади за сприяння комуністів, нацисти почали розхитувати Європу. Рано чи пізно це повинно було закінчитися великою війною, в якій, за кремлівським планом, «капіталісти» мали знекровити себе.

Відділ Карпатської Січі на марші Фото: Архів ЦДВР.Відділ Карпатської Січі на марші Фото: Архів ЦДВР.

Австрія і Чехословаччина були першими жертвами, за ними надходила черга Польщі. Раптом у гру титанів утрутилась невелика Карпатська Україна. Божевілля? Мабуть. Але тепер ми розуміємо – а найбільш далекоглядні політики тих часів, такі як Уїнстон Черчілль, розуміли тоді, що б зупинити нацистів можна було тільки збройною відсіччю. Січовики стали першими, хто ризикнув.

Чи могли вони якщо не перемогти, то принаймні затримати наступ нацистів та їхніх союзників? Історія, на жаль, не має умовного способу. І, враховуючи правду про нацизм, що розкрилася після війни, закарпатські українці і ОУН виявилися ледь не політичними провидцями, відстоюючи власний ідеал у безнадійній боротьбі.

 

Олеся Ісаюк — історик Національного музею–меморіалу

Тюрма на Лонцького та Центру досліджень визвольного руху

hhgКаУ реклама 16

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Як правильно звільнитися і отримувати зарплату ще 9 місяців: секрети закону

Як правильно звільнитися і отримувати зарплату ще 9 місяців: секрети закону

11 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:23

Як правильно звільнитися Перший і найважливіший пункт – причина звільнення. Якщо ви самі вирішили п...

Автономія вишів у контексті законодавства і практики

Автономія вишів у контексті законодавства і практики

11 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:20

Університетська автономія може розглядатися як саморегульоване і авторитетне академічне середовище, яке створю...

Педрада школи визнаватиме освітні програми для вчителів

Педрада школи визнаватиме освітні програми для вчителів

11 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:21

З 2020 року неурядові організації матимуть можливість надавати освітні послуги з підвищення кваліфікації вчите...

Наука. Всесвіт міг існувати до Великого вибуху - вчені

Наука. Всесвіт міг існувати до Великого вибуху - вчені

9 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:26

Темна матерія могла існувати у вигляді невідомих часток за частки секунди до Великого вибуху.

Президент затвердив склад Комісії з питань правової реформи

Президент затвердив склад Комісії з питань правової реформи

9 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:23

До складу Комісії з питань правової реформи при Зеленському увійшли голови касаційних судів, члени ВРП та відо...

Вчені вперше виростили ГМО-печінку людини

Вчені вперше виростили ГМО-печінку людини

9 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:20

КИЇВ. 8 серпня. УНН. Дослідники з Піттсбурзького університету вперше виростили мініатюрну печін...

Найкрасивіша нація у світі: Як виглядали українки 100 років тому (фото)

Найкрасивіша нація у світі: Як виглядали українки 100 років тому (фото)

9 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:22

“Село, як писанка”, – писав Кобзар. А основною прикрасою українського села були його жительки.

Єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор відслужив заупокійну молитву за українськими жертвами до 82-х роковин початку масового терору в Московському комуністично-радянському Союзі РСР

Єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор відслужив заупокійну молитву за українськими жертвами до 82-х роковин початку масового терору в Московському комуністично-радянському Союзі РСР

6 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:17

5 серпня 2019 року, Преосвященніший Віктор (Бедь), єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Ка...

Ліквідація Запорозької січі

Ліквідація Запорозької січі

4 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:23

3 серпня 1775 року російська імператриця Катерина II видала маніфест, яким оголосила про ліквідацію Підпі...

Єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор відслужив заупокійну молитву за українським патріотом Сергієм Нігояном до 26-річчя від дня його народження

Єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор відслужив заупокійну молитву за українським патріотом Сергієм Нігояном до 26-річчя від дня його народження

2 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:24

2 серпня 2019 року, Преосвященніший Віктор (Бедь), єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Ка...

В Мукачівсько-Карпатській єпархії відслужили літію за полеглими українськими героями-десантниками, у День ушанування їх світлої пам’яті

В Мукачівсько-Карпатській єпархії відслужили літію за полеглими українськими героями-десантниками, у День ушанування їх світлої пам’яті

2 серпня 2019|Super User - avatar Super User|Hits:22

2 серпня 2019 року, у День ушанування полеглих українських воїнів-десантників, в кафедральному храмі апостола ...