bannerkau13

Протидія тероризму в контексті інтеграції України в Євроатлантичну систему безпеки

Короткий опис дослідження.

Питання інтеграції НАТО наразі є одним з важливих моментів порядку денного української політики. І варто відзначити, що реалізація Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2018 рік (надалі РНП-2018), хоч і потребує корективів, у цілому є успішним показником руху країни до членства в Альянсі. Інститут Євро-Атлантичного Співробітництва надіслав понад 113 запитів до державних інституцій, котрі є відповідальними за ті чи інші аспекти виконання РНП. Ми отримали відповіді від 35 державних служб. Не всі відповіді між собою рівноцінні, і мають різний рівень інформативності. Завдяки НГУ та МЗС ми отримали також повний звіт виконання РНП-2018, що дозволило отримати можливість провести цілісний моніторинг виконання програми.

РНП інфо

В цілому, варто відзначити позитивну динаміку співпраці України та НАТО. Згідно з отриманими Інститутом даними, завдання РНП-2018 виконані на 64% з (292) повністю, і близько 32 % (145 завдань) ще у процесі виконання. Найбільш поширеними можна вважати завдання повʼязані з перекваліфікацією кадрового складу силових структур, покращенням рівня взаємосумісності та обміну даними з країнами-членами Альянсу. Варто окремо відзначити високий рівень освітніх ініціатив для кадрових держслужбовців.

До прикладу, згідно з РНП-2018, 835 представників МінОборони та ЗСУ взяли участь у 244 заходах Альянсу, більшість з котрих стосувалось покращення сумісності силовиків та перекваліфікації кадрових ресурсів. Одними з ключових є питання взаємодії та вивченню протидії гібридним терористичним загрозам. Чимала частина всіх освітніх заходів проводиться на території країн-членів Альянсу що є важливим досвідом для української сторони. Багаторівневість залучення до різних заходів (тобто як з окремими країнами-членами Альянсу, так і на рівні Центрального апарату НАТО) також є позитивним показником. Важливим є й те, що це саме здебільшого двосторонні заходи обміну досвідом та інформацією. Український досвід у протидії гібридним та терористичним викликам є особливо актуальним та важливим аспектом даних заходів.

Український досвід протидії гібридній війні активно використовується у співпраці з НАТО, про що свідчать ціла низка проведених консультацій, обговорень та розробок спільних стратегій оборони від таких викликів. Проте дискурс протидії тероризму, що є суттєво актуальнішим питанням для НАТО (зокрема, саме протидія тероризму є одним з ключових аспектів обговорення Уельського та Варшавського самітів НАТО) не є особливо активним в Україні. Попри це, тероризм і гібридні виклики однозначно взаємоповʼязані безпекові загрози. Покращення розуміння протидії таким загрозам, має покращити можливості протидії і першочерговим безпековим проблемам країни.

Вектор інтеграції за країнами-членами НАТО відкриває для України чимало можливостей для отримання потужної бази підготовки спротиву та боротьбі з терористичними організаціями. В умовах агресії РФ на Сході України, котра ведеться за участі проросійських терористичних організацій, українські силові структури зобов´язані посилювати спроможність в превенції та захисті від подібних гібридних загроз. Враховуючи те, що Україна наразі займає 21 місце серед 158 країн[1] щодо потенційної загрози тероризму, вирішення покращення протидії подібним загрозам надзвичайно актуальне. Це дозволить як покращити протидію гібридним викликам, так і поліпшить статус країни, як надійного партнера та потенційного члена НАТО. Таким чином, боротьба із терористичними загрозами однозначно є одним з пріорітетних завданнь у безпековій сфері.

Логічним виникає запитання, як саме інтеграція з НАТО, може допомогти у протидії відносно новому феномену «гібридної війни». Відповідь - знання та інформація. Країни-члени НАТО мають чималий досвід у протидії тероризму та радикалізації. Йде мова про забезпечення внутрішнього захисту в країні, а також протидію подібним загрозам на міжнародному рівні. Беззаперечним є і величезний досвід у превентивних заходах щодо терористичних актів. Лише від 2001 року, в США було розроблено більше 15 моделей задля виявлення та протидії екстреміським угрупуванням. Більшість з них використовуються у правоохоронній системі для превенції терактів. Яскравим прикладом є розроблена система вирахування осіб, можливих до радикалізації через чотирьох-ступеневу модель радикалізації2, що використовується безпековими службами США.

Важливо, що такі напрацювання не лежать в суто теоретичній площині, але й активно використовуються силовими відомствами країн-членів НАТО, а також враховуються при розробці небойових та воєнних операцій Альянсу. Такий досвід Україні важко здобути швидко, а враховуючи нагальну потребу цілісної реформи безпекової сфери, такий досвід використовувати необхідно. Проте питання вивчення досвіду потребує і подальшої імплементації отриманого у систему безпеки. Давайте розглянемо, що Україна зробила у цьому напрямі за останній рік.

Виконання РНП – основний каталізатор покращенню протидії антитерористичної діяльності в Україні.

Якщо поглянути на діяльність за 2018ий рік – основні завдання РНП по протидії тероризму виконані практично повністю. Серед найбільш поширених заходів — обмін даними з низкою країн-учасниць Альянсу, підвищення кваліфікації українських силовиків разом із міжнародними партнерами, а також співпраця у сфері міжнародних розслідувань та затримувань різних терористичних угрупувань. Важливими й актуальними елементами інтеграції також є забезпечення прав внутрішньо-переміщених осіб, розслідування збиття MH-17, а також навчальні заходи щодо покращення безпеки на ядерних обʼєктах.

РНП. Протидія тероризму. Інфо

Інтеграція у сфері протидії тероризму наразі бажає більш чіткої артикуляції у програмових документах, а також суттєво відрізняється від аналогічних документів країн-членів НАТО (зокрема йде мова про п.74 директиви Уельського саміту).

Наприклад, затверджена Концепція боротьби з тероризмом (вступила в дію на заміну аналогічному Указу Президента Януковича у 2013ому році) не дає чітких фокусів щодо протидії терористичній діяльності. Також, практично не прописані принципи та способи співпраці з партнерами, зокрема з іншими національними державами. Власне, згідно з РНП-2018, більшість виконаних дій стосуються співпраці зі спецслужбами закордону, проте в концепції дані формати практично не згадані, що не дозволяє говорити про їхню перманентність у майбутньому.

РНП. Протидія тероризму. Інфо 2

Серед найбільш перспективних аспектів, варто відзначити потребу в покращення науково-дослідницької, аналітичної та моніторингової співпраці у питаннях протидії тероризму. Зокрема йде мова про превенції екстремізму за допомогою використання теорій радикалізації, що активно використовується у країнах-членах Альянсу, зокрема у безпековій сфері США.

Завдання, котрі логічно мали би стояти перед РНБО та СБУ, частково належать до МТОТ та МінІнформації, що говорить про потребу спільної координації дій, як мінімум 4 великих державних структур. Однозначно, що Антитерористичний Центр при Службі безпеки України має найбільше повноважень і в цілому є головною структурою забезпечення протидії терористичним загрозам. Згідно РНП-2018, співпраця на інституційному рівні між країнами-членами Альянсу, та національними службами має потужний потенціал до покращення співпраці, особливо у моніторинговій та аналітичних сферах.

Таким чином, інтеграція України з НАТО реально позитивно впливає на розвиток безпекової сфери у питаннях протидії тероризму, що дозволяє і ефективніше реагувати на гібридні виклики. Також, це є важливий момент у подальшій інтеграції Україні, проте такі аспекти як науково-дослідницька сфера, мають значний потенціал до покращення співпраці. Зокрема, йде мова про інституційні та кадрові рішення, хоча актуальними залишається подальша перекваліфікація силовиків та поглиблена подальша комунікація з центральними органами НАТО, та й окремо з країнами-членами Альянсу.

 


Ви можете повідомити про будь-які факти прибуття та перебування в регіоні підозрілих осіб, наміри здійснення сепаратистської, терористичної, диверсійної чи розвідувально-підривної діяльності за електронною адресою callcenter@ssu.gov.ua або за цілодобовим безкоштовним телефоном довіри Служби безпеки України (0-800-501-482).

175212112020

155201112020
dist osv UPD3  kau adv 2020

uzgek adv 2020

Періодика pq main

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Вакцина проти раку вже повністю готова до клінічних випробувань на людях

Вакцина проти раку вже повністю готова до клінічних випробувань на людях

26 листопада 2020

Вакцина проти раку продемонструвала обнадійливі результати під час досліджень на тваринах. Тож тепер вона повн...

Сепаратний договір між УГА і армією Денікіна

Сепаратний договір між УГА і армією Денікіна

17 листопада 2020

17 листопада 1919 року в Одесі делегація Української Галицької Армії уклала договір з представниками Добр...

Базарська трагедія. Котовський і червоні проти петлюрівців

Базарська трагедія. Котовський і червоні проти петлюрівців

17 листопада 2020

21 листопада 1921 року 359 полонених, у тому числі й поранених, вивели за село, зачитали постанову “п’ятірки” ...

365 днів. Наша історія. 17 листопада. Як українці почали годувати чужу армію, а гетьман з Полтавщини назвався холопом московського царя

365 днів. Наша історія. 17 листопада. Як українці почали годувати чужу армію, а гетьман з Полтавщини назвався холопом московського царя

17 листопада 2020

17 листопада між гетьманом Іваном Брюховецьким, який народився на Полтавщині, і послами царя Московії були під...

Українська Вільна Академія Наук – історія виникнення головного наукового осередку емігрантів

Українська Вільна Академія Наук – історія виникнення головного наукового осередку емігрантів

16 листопада 2020

У XX столітті українці, гнані з рідних земель і змушені оселятися за кордоном, створили чимало наукових інстит...

Арешт В'ячеслава Чорновола

Арешт В'ячеслава Чорновола

16 листопада 2020

15 листопада 1967 року у Львові був арештований журналіст і правозахисник В'ячеслав Чорновіл. Звинувачени...

План «Шатун» 1918-го: федерація з Росією та антигетьманське повстання

План «Шатун» 1918-го: федерація з Росією та антигетьманське повстання

16 листопада 2020

У середині листопада 1918 року гетьман Павло Скоропадський несподівано для багатьох проголосив федерацію з Рос...

Повстання та громадське самоврядування в селі Турбаї

Повстання та громадське самоврядування в селі Турбаї

16 листопада 2020

Яскравим взірцем здатності української нації до самоорганізації було повстання в Турбаях. Нащадки козаків прог...

Академія, яку заснував Скоропадський

Академія, яку заснував Скоропадський

16 листопада 2020

У жовтні 1941 року в зайнятому німцями Києві здійснюється спроба відновити діяльність Української Академії нау...

День в історії - народився історик Дмитро Антонович

День в історії - народився історик Дмитро Антонович

16 листопада 2020

Син відомого українського історика Володимира Антоновича.

Західно-Українська Народна Республіка

Західно-Українська Народна Республіка

16 листопада 2020

13 листопада 1918 року Українська Національна Рада у Львові затвердила «Тимчасовий основний закон про дер...

Іван Котляревський кинув виклик Російській імперії. Його творчість актуальна і в нинішній війні

Іван Котляревський кинув виклик Російській імперії. Його творчість актуальна і в нинішній війні

15 листопада 2020

Відомий вислів французького філософа Ернеста Ренана: «Нація – це щоденний плебісцит». А ще цей мислитель писав...